Quantcast
Channel: T U D O R I N D A - 4. osztály
Viewing all 74 articles
Browse latest View live

Sziasztok! Agytorna következik!


Article 16

$
0
0
Két ablak kell! Egyben olvasol, egyből hallgatod!:
BEVEZETÉS: Volt egyszer egy ....... ember, annak volt ..... fia. A legnagyobbikat ............, a másodikat ..........., a legkisebbiket ........... hívták. Ezek ...... tudtak enni, hogy az apjuk még kenyérből sem tudott nekik ...... adni. Egyszer azt mondja nekik, hogy ........ már szolgálni, keressék meg a maguk ......... . Kiették már őt .......... ! 


TÁRGYALÁS: 1. Elindult a ............, Nyakigláb. Ment, ment soká. Találkozott egy ............, az felfogadta ......... egy .......... .
Ahogy ...... az esztendő, az öreg azt ...... neki:
- Adok neked egy ......., amiért jól .......... . Ennek csak azt kell mondanod: "Teríts, ......., asztalkám!", és .... rajta mindenféle! Elfogadod?
- Azt? Aki a ...... megette volna kenyérrel? El, el!
Nyakigláb alig ..., hogy kiérjen a faluból. Egy ..... mellett előveszi az ......., s mondja tüstént neki:
- Teríts, teríts, .........!
Hát .... azon ..... minden, ennivaló, ........, hogy Nyakigláb szeme-szája is ...... a .............. . Jól is ...... mindjárt, de úgy, hogy majd kirepedt. Azzal ...... hazafelé. Talált ....... egy ......., oda is betért. Bement ....... egy szobába. Teríttetett az asztallal. Jóllakott, ..... kért egy ..... bort.
De amíg .... volt, a kocsmáros ........, hogy mit .... .  Látta, hogy milyen asztala ... ennek a ......... . Hű, .. az ő kocsmájában olyan volna!
Ahogy .... lett, .......... . Nyakigláb is .. mélyen ....... . A kocsmáros meg csak .........., és a csodaasztalt .......... egy másikkal, amelyik ........ olyan volt, mint Nyakiglábé.
Másnap ...... Nyakigláb újra elindult. Addig ment, míg .... nem ért. Otthon eldicsekedett, hogy milyen ....... van őneki.



- Na, ......! - azt mondják. - Épp jó ...... vagyunk. mint mindig!
Mondta szegény ......... az asztalnak, hogy "......, teríts, asztalkám!", de biz az ... terített. Az egész ...... meg már várta, hogy ........... . Hogy Nyakigláb így becsapta őket, még .......... érezték a ....... . Kapták magukat, ... elverték ........... .
2.Elindult most már a ....... gyerek, Csupaháj. Az is ahhoz az ....... érkezett, akinél Nyakigláb szolgált. Őt is megfogadta egy .......... .
Mikor ...... az idő, az .... őt is magához hívta.
- ...., a szolgálatodért ..... is adok valamit. Itt van egy ......! Ennek csak azt .... mondani: "Tüsszents, ........., csacsikám!", s annyi ....... tüsszent neked, amennyit .... akarsz! ........?
- Egy ..... jószágot?
Csupaháj nagyon ........ a szamárnak. El is indult .... hazafelé. Útközben ő is ...... a kocsmába. .....-....., amennyi a bőrébe fért, és azt mondta, hogy .... csak reggel ..... . De a szamarat magával vitte a ......... . Ahogy .... lett, odaállította .... elé, és azt mondta ....:
- Tüsszents, tüsszents, .........!
A csacsi ........ a fülét, aztán ......... tüsszenteni. Tüsszentett is egyvégből olyan ....., hogy Csupaháj már alig fért a sok ........ . Felszedte .. aranyat, és lefeküdt.
De a ......... a ........... ezt is ........ . Mikor észrevette, hogy ........ már ......, bement a ....... hozzá, és a ........ is ........... egy másikkal. Csupaháj vitte .... a csacsit, ő is nagyra volt vele, hogy mit szolgált. De amikor rászólt a ........, hogy tüsszentsen, az bizony ......... aranyat sem ........... a padlóra, hiába várták. Csupaháj se vitte el ........, őt is ... elverték.
3. Szegény apjuk már ........ volt esve, hogy egyik ....... sem tud rajta segíteni. Elindította a ......... fiát is, Málészájt.
Ez is ........... az öregemberhez. Őt is .......... egy esztendőre szolgának.
Mikor ..... a szolgálata, azt mondja .... az öreg:
- Fiam, ....... nélkül téged sem eresztelek .. . Itt van egy ...., ebben van egy ..... . Ennek csak azt kell mondani: "Ki a ......., furkócskám!", s akkor a furkó ......., s azt ........ meg vele, akit akarsz.
Málészáj a .... alá vette a furkót, és indult vele ........ . Neki is útjába esett a ...... . Már nagyon .... és ....... volt. Bement. Evett-ivott, ....... jólesett. A kocsmáros ..... tőle az árát, .. Málészáj nem ...... fizetni, mert egy ........ sem volt. A kocsmáros elkezdett ........, hogy ő bizony elveszi Málészáj gúnyáját, ha nem fizet, vagy pedig .......... . Erre Málészájt is elfutotta a ....., elővette a ......, és azt mondta:
- Ki a zsákból, ..........! Verd ... a kocsmárost!
A furkó csak ........ a zsákból, neki a ............, és csihi-puhi, elkezdte porolni. A kocsmárosnak hamar elege .... a verésből, elkezdett ........:
- Jaj, ...! Hagyd .... a verést, barátom, visszaadok mindent, amit a bátyáidtól ........!

Málészáj csak ...... nézett.
- Mit ...... el kend az én bátyáimtól?
- Hát a teríts-....... meg az aranytüsszentő ........!
De a furkó még folyvást ...... a kocsmárost ezalatt is. Azt mondja Málészáj:
- Ja, ha .......... az asztalt meg a szamarat, akkor ... bántalak! Vissza, vissza, furkócskám, a ......!
A furkó .........., a kocsmáros meg ....... az asztalt meg a szamarat, és ....... Málészájnak.
BEFEJEZÉS : Málészáj ........ . Otthon elmondta a ............, hogyan szerezte ...... az asztalt is, meg a szamarat is. Volt már mit enni meg ...., volt pénz is, ........ akartak.
A szegény ..... családja így aztán nagyon ....... lett.




BEVEZETÉS  -Egyszer volt, hol nem volt ...
TÁRGYALÁS -

1.) Nyakigláb az öregembernél

     Nyakigláb és a kocsmáros

     Nyakigláb otthon




2.) Csupaháj az öregembernél

      Csupaháj és a kocsmáros

      Csupaháj otthon
3.) Málészáj az öregembernél

     Málészáj és a kocsmáros

BEFEJEZÉS - Málészáj otthon


http://www.youtube.com/watch?v=1ZuopBIJa-I







Repetitio est mater studiorum.
Ismétlés a tudás anyja!


Népmese


Volt egyszer egy ....... ember, annak volt ..... fia. A legnagyobbikat ............, a másodikat ..........., a legkisebbiket ........... hívták. Ezek ...... tudtak enni, hogy az apjuk még kenyérből sem tudott nekik ...... adni. Egyszer azt mondja nekik, hogy ........ már szolgálni, keressék meg a maguk ......... . Kiették már őt .......... !

Elindult a ............, Nyakigláb. Ment, ment soká. Találkozott egy ............, az felfogadta ......... egy .......... .

Ahogy ...... az esztendő, az öreg azt ...... neki:

- Adok neked egy ......., amiért jól .......... . Ennek csak azt kell mondanod: "Teríts, ......., asztalkám!", és .... rajta mindenféle! Elfogadod?
- Azt? Aki a ...... megette volna kenyérrel? El, el!
Nyakigláb alig ..., hogy kiérjen a faluból. Egy ..... mellett előveszi az ......., s mondja tüstént neki:
- Teríts, teríts, .........!
Hát .... azon ..... minden, ennivaló, ........, hogy Nyakigláb szeme-szája is ...... a .............. . Jól is ...... mindjárt, de úgy, hogy majd kirepedt. Azzal ...... hazafelé. Talált ....... egy ......., oda is betért. Bement ....... egy szobába. Teríttetett az asztallal. Jóllakott, ..... kért egy ..... bort.
De amíg ....  volt, a kocsmáros ........, hogy mit ...... . Látta, hogy milyen asztala ... ennek a ......... . Hű, .. az ő kocsmájában olyan volna!
Ahogy .... lett, .......... . Nyakigláb is .. mélyen ....... . A kocsmáros meg csak .........., és a csodaasztalt .......... egy másikkal, amelyik ........ olyan volt, mint Nyakiglábé.

Másnap ...... Nyakigláb újra elindult. Addig ment, míg .... nem ért. Otthon eldicsekedett, hogy milyen ....... van őneki.

- Na, ......! - azt mondják. - Épp jó ...... vagyunk. mint mindig!

Mondta szegény ......... az asztalnak, hogy "......, teríts, asztalkám!", de biz az ... terített. Az egész ...... meg már várta, hogy ........... . Hogy Nyakigláb így becsapta őket, még .......... érezték a ....... . Kapták magukat, ... elverték ........... .


Elindult most már a ....... gyerek,  Csupaháj. Az is ahhoz az ....... érkezett, akinél Nyakigláb szolgált. Őt is megfogadta egy .......... .

Mikor ...... az idő, az .... őt is magához hívta.

- ...., a szolgálatodért ..... is adok valamit. Itt van egy ......! Ennek csak azt .... mondani: "Tüsszents, ........., csacsikám!", s annyi ....... tüsszent neked, amennyit .... akarsz! ........?


- Egy ..... jószágot?

Csupaháj nagyon ........ a szamárnak. El is indult .... hazafelé. Útközben ő is ...... a kocsmába.  .....-....., amennyi a bőrébe fért, és azt mondta, hogy .... csak reggel ..... . De a szamarat magával vitte a ......... . Ahogy .... lett, odaállította .... elé, és azt mondta ....:

- Tüsszents, tüsszents, .........!


A csacsi ........ a fülét, aztán ......... tüsszenteni. Tüsszentett is egyvégből olyan ....., hogy Csupaháj már alig fért a sok ........ . Felszedte .. aranyat, és lefeküdt.
 

De a ......... a ........... ezt is ........ . Mikor észrevette, hogy ........ már ......, bement a ....... hozzá, és a ........ is ........... egy másikkal. Csupaháj vitte .... a csacsit, ő is nagyra volt vele, hogy mit szolgált. De amikor rászólt a ........, hogy tüsszentsen, az bizony ......... aranyat sem ........... a padlóra, hiába várták. Csupaháj se vitte el ........, őt is ... elverték.


Szegény apjuk már ........ volt esve, hogy egyik ....... sem tud rajta segíteni. Elindította a ......... fiát is, Málészájt.

Ez is ........... az öregemberhez. Őt is .......... egy esztendőre szolgának.

Mikor ..... a szolgálata, azt mondja .... az öreg:

- Fiam, ....... nélkül téged sem eresztelek .. . Itt van egy ...., ebben van egy ..... . Ennek csak azt kell mondani: "Ki a ......., furkócskám!", s akkor a furkó ......., s azt ........ meg vele, akit akarsz.

Málészáj a .... alá vette a furkót, és indult vele ........ . Neki is útjába esett a ...... . Már nagyon .... és ....... volt. Bement. Evett-ivott, ....... jólesett. A kocsmáros ..... tőle az árát, .. Málészáj nem ...... fizetni, mert egy ........ sem volt. A kocsmáros elkezdett ........, hogy ő bizony elveszi Málészáj gúnyáját, ha nem fizet, vagy pedig .......... . Erre Málészájt is elfutotta a ....., elővette a ......, és azt mondta:

- Ki a zsákból, ..........! Verd ... a kocsmárost!

A furkó csak ........ a zsákból, neki a ............, és csihi-puhi, elkezdte porolni. A kocsmárosnak hamar elege .... a verésből, elkezdett ........:

- Jaj, ...! Hagyd .... a verést, barátom, visszaadok mindent, amit a bátyáidtól ........!

Málészáj csak ...... nézett.

- Mit ...... el kend az én bátyáimtól?

- Hát a teríts-....... meg az aranytüsszentő ........!

De a furkó még folyvást ...... a kocsmárost ezalatt is. Azt mondja Málészáj:

- Ja, ha .......... az asztalt meg a szamarat, akkor ... bántalak! Vissza, vissza, furkócskám, a ......!

A furkó .........., a kocsmáros meg ....... az asztalt meg a szamarat, és ....... Málészájnak.


Málészáj ........ . Otthon elmondta a ............, hogyan szerezte ...... az asztalt is, meg a szamarat is. Volt már mit enni meg ...., volt pénz is, ........ akartak.
A szegény ..... családja így aztán nagyon ....... lett.


 





TRÉFÁS








Nyelvtörők

$
0
0
Fekete bikapata kopog a patika pepita kövén.






Az ibafai papnak fapipája van, azért mert az ibafai papi pipa  fapipa.








Mit sütsz, kis szűcs? Tán sós húst sütsz, kis szűcs?



Moszkvics slusszkulcs, Zsuk-slusszkulcs.
 
Jobb egy lúdnyak két tyúknyaknál.

Sárga bögre, görbe körbe.










Répa retek mogyoró korán reggel ritkán rikkant a rigó.

 


Te tetted e tettetett tettet? Te tettetett tettek tettetett tettese, te!

  Két pék két szép kék képet kér.

Jó nyár jár rája.


Nem minden tarka fajta szarka farka tarkabarka, csak a tarkabarka fajta szarkafajta farka tarkabarka.



Egy kupac kopasz kukac meg még egy kupac kopasz kukac az két kupac kopasz kukac.


Jamaica a jamaicai jamaicaiaké.


A szecsuáni síncsiszoló sínt csiszol Szecsuánban.

Ezt a kertet jól elkelkáposztásítalanítottátok.



Ede, de bedezodoroztad magad!


Csinos, csíkos cinkcsészében kilenc cukros csirkecomb.

Kedves megegészségesedésedre!



- Meggymag! Szelídmeggymag vagy, vagy vadmeggymag vagy?

Rokkó, a rumos rabló, rácsapott egy ragyogó drágakőrakományra, de rettentő rémesen ráfaragott.





Meguntam gyönyörű Győrnek gyöngyvárában laktomat, mert a Duna, Rába, Rábca rákja rágja lábomat.


Stresszes, strasszos strucc-sztreccscucc.



Cserszömörcés sört szürcsöl Csörsz.




 A csetneki csikós itat a Tiszán, sárga cserépcsengő cseng a csetneki csikós csikaja nyakán.

Vasmag meg mágnesvas .

Már ősz volt szinte, mikor egy őszinte ősz inte, hogy legyek őszinte, mert ő szinte őszinte.


Agostyánban agg atyák a gatyáikat aggatják.




Mit sütsz, kis szűcs? Tán szusiszószos húst sütsz, kis szűcs?

(Hornok Magdolna festménye - Szűcsmester)


Szív- és szájsebész-asszisztensre sincs szükség Sepsiszentgyörgyön.



A szamaránál is szomorúbb Szemere sem szerzett hamarább szamárlány szamarat szomorú szamara számára, ezért sok szomorú szamárkönny szemerkélt a szamárnál szomorúbb Szemere szomorú szamara szeméből.


Azt mondták a hatalmasok: akinek a hat alma sok, az már elég  hatalmas ok, hogy ne legyen hatalma sok!

Ne tegyetek levesembe petrezselyem- levelet mert nem szeretem.
Ki gyógyította ki a kígyót, aki így kigyógyult kígyó lett?
Netán platán, netán palánta,
netán tán platánpalánta?


- Halló! Lajos!
- Halló Lajos!
- A te hajad hajolajos...







Csóré csiga csalán csúcsán cselleng, csalán csúcsát csipegetve fent leng, de a csalán nem tűri, csóré csiga csupasz csápját megcsípi.



Ádám bátyám pávát látván, száját tátván  pávává vált.








Öt török, öt görögöt dögönyöz örökös örömök között.

 
A nyelvtörő egy olyan – általában tréfás – mondat, rövid szöveg vagy vers, amelynek célja, hogy minél nehezebben lehessen tisztán kimondani.
 
Vonaton egy őrült,
   Melléje egy őr ült.
Örült az őrült,
Hogy mellette egy őr ült.
 
Nem hallottam szebben szóló szép sípszót, mint a Szászsebesi szépen szóló szép sípszót.
 
Akkor jó a jó hajó, ha jó hajó - a jó hajó.
EZT  PEDIG TŐLETEK TANULTAM::
Az asztalon egy papír, mellette egy pap ír,
Ahogyan a pap ír, úgy telik a papír.




K Í N R Í M E K
Szemben a nagy teátrummal
Iszik egy úr teát rummal,
De mire a tea kész lett,
Eltörött a teás készlet.
El is indult acélból,
Hogy vegyen egy másikat acélból
Szembe jött a fiákeres,
Akit épp a fia keres
Szól az apa szenvedéllyel,
Szegény fiam szenved éjjel.


Bejött a nagy zajra Julcsa, s nála volt a kamra kulcsa.

Szemben a nagy teátrummal
megittam egy teát rummal.


A gyárkémény reszelt ormán
élt egy hétig reszelt tormán.






Móricz Zsigmond - A kis kuruc

Mese, legenda, valóság

$
0
0
  A Lánchíd alapkő-letétele
    https://www.youtube.com/v/16801NIs6W4
  A szabad sajtó kivívása
    https://www.youtube.com/v/16801NIs6W4
  Kossuth beszéde
    https://www.youtube.com/v/16801NIs6W4
  Talpra magyar
    https://www.youtube.com/v/16801NIs6W4
  Lehel kürtje
    https://www.youtube.com/v/16801NIs6W4
  A vérszerződés
    https://www.youtube.com/v/16801NIs6W4
  A fehér ló mondája
    https://www.youtube.com/v/16801NIs6W4
  István királlyá koronázása
    https://www.youtube.com/v/16801NIs6W4

Az aradi tizenhárom

$
0
0


Az aradi vértanúk azok a magyar honvédtisztek voltak, akiket a szabadságharc bukása után az 1848–49-es szabadságharcban játszott szerepük miatt Aradon végeztek ki.

Búvárkodó: http://hu.wikipedia.org/wiki/Aradi_v%C3%A9rtan%C3%BAk


 
Batthyány örökmécses
Ugyanezen a napon végezték ki az első felelős magyar miniszterelnököt, Batthyány Lajost, Pesten.

Emlékük szívünkben örökké él .
Batthyány Lajos gróf (1806-1849)
miniszterelnök

Simon M. Veronika festménye



Aulich Lajos (1793-1849)


Damjanich János (1804-1849)
http://torontoicserkeszek.multiply.com/journal/item/242

Dessewffy Arisztid (1802-1849)



Kiss Ernő (1799-1849)


Knezich Károly (1808-1849)



Láhner György (1795-1849)




Lázár Vilmos (1815-1849)


Leiningen-Westerburg Károly gróf (1819-1849)




Nagy-Sándor József (1804-1849)



Poeltenberg Ernő ( 1813-1849)

Schweidel József ( 1796-1849)


Török Ignác (1795-1849)




Vécsey Károly gróf ( 1807-1849)


1956

$
0
0
1956-ról egy nyolcéves kislány szemével
Dátum: 2006. október 11. szerda, 10:19
Téma: Mindennapok




Ma már tudom, hogy nagyon sokan gyászolták szeretteiket. Sok család szétszakadt, mert valaki közülük elhagyta az országot. A házak falában még hosszú ideig látszottak a golyók ütötte lyukak. Ezeket mára már mind eltüntették.






Hogy a városban mi történt azt mi gyerekek nem vettük észre, mert a felnőttek előttünk nem beszéltek róla. Talán csak a feszültség növekedése volt észlelhető - mert Ők - a felnőttek átélték a háborút és azért az még nem volt olyan nagyon rég, hiszen 1956-ot írtunk.
 
 
A változás abban mutatkozott meg, hogy nem kellett iskolába menni. Egy gyerek - így én is - ennek nagyon örült, hisz egész nap lehetett játszani. A Soroksári, és a Gubacsi út viszonylag közel volt hozzánk, és akkor még tele volt gyárakkal, üzemekkel. (Ha jól tudom itt működött, az un. „Lámpa gyár”, amiről mindenki tudta, hogy fegyvereket gyártanak.) Amikor közelebb értek az események az ágyúzások hangját már hallottuk is, és a lakás ablakainak üvegei kitörtek.

 A legnagyobb gondot akkor az élelmiszerek - elsősorban a kenyér - beszerzése jelentette. Kenyérért órákat kellett sorban állni a péknél, és nem volt biztos, hogy kapott mindenki. Apámnak műlába volt, mert a háborúban egyik lábát térdtől elveszítette. A kenyér fontos élelem volt ott, ahol annyi az éhes száj. Ő, aki igen büszke ember volt, lecsatolta a műlábat és mankóval ment kenyérért a pékhez. Hozott is haza finom, illatos, friss kenyeret. Ez volt az egyetlen alkalom, hogy rá tudták Őt beszélni arra, hogy némi előnyt kovácsoljon hátrányából.

Az élelem beszerzése az asszonyokra hárult és ők - a három nővér - be-bementek a városba és mindig aggódva várták őket haza. Mi gyerekek inkább kíváncsian, mert hogy esetleg veszélyben lehetnek nem tudtuk, és „mit hoztál?” volt az első szavunk, amikor megérkeztek. Hoztak is mindig valamit, amit éppen kaptak: rózsaszínű „bundabugyit”, konzervet, mikor mit. Ahogy elmondták: teherautókról osztották az embereknek ezeket a dolgokat.

 Azokban a napokban olyan élelmiszerhez is hozzájutottunk, amihez azelőtt soha. A Vöröskereszt-től kaptunk csomagokat és azokban volt többek között margarin - előtte még soha nem ettem -, sűrített tej, konzervek, ezek nekünk akkor bizony újdonságok voltak. Apám munkahelyéről is hoztak nekünk lisztet, konzervezeket, szóval ennivalóval el voltunk látva.

 Akkor is voltak élelmesebb, és kevésbé élelmes emberek. Mi a kevésbé élelmesek - azt is mondhatnám, a bután becsületesek - közé tartoztunk. Akkoriban épült nem messze tőlünk egy lakótelep. Még félkész állapotban volt, de sokan akkor foglaltak maguknak lakást. Nekünk nem volt saját lakásunk és
Anyám hiába kérlelte Aput, hogy menjünk mi is, és foglaljunk egy lakást magunknak, mert bárhogy is lesz bennünket nem fognak onnan kitenni. Apám nem volt hajlandó erre. Ő ezt egyfajta lopásnak érezte, és becsületessége nem engedte, hogy elvegye azt, ami nem az övé. Hiába mondta Anyám, hogy más is megteszi - Apám hajthatatlan maradt. (Az akkor önkényesen beköltözőket nem lakoltatták ki az elfoglalt lakásokból.) Így mi maradtunk, és saját lakásunk csak akkor lett, amikor Nagyitól Anyám örökölte a házat a testvérei jóvoltából.
...


Amikor már vége felé közeledtek az események a nagy grundra teherautókon érkeztek a magyar katonák, forradalmárok, és egy kis pihenő után mentek is tovább. Az emberek szaladtak és vittek nekik, amit tudtak - ennivalót, meleg ruhát.

 Nem sokkal ezután egy nap, amikor már leverték a forradalmat, orosz harckocsik jöttek az utcába. Nekünk gyerekeknek ez nagyon érdekes volt, mert addig se harckocsit, se orosz katonát nem láttunk, de nem engedtek ki bennünket az utcára, hogy megnézzük.
Az orosz katonák fegyverrel a kezükben házról-házra jártak. Bejöttek az udvarra, „puska”, „puska” - mondogatták, fegyvereket kerestek. Körbejártak a lakásban, benéztek a fáskamrába. Fegyvert természetesen nem találtak nálunk, és amikor mentek kifelé nekünk gyerekeknek adtak egy-egy szelet csokoládét.

Az élet lassan újraindult és ugyan úgy folyt, mint régen. Ismét iskolába jártam - egy rövid ideig volt hittan oktatás is, de nagyon hamar megszüntették. A mi családunk szerencsés volt, mert a forradalomnak nem esett senki áldozatul, és nem távozott senki külföldre.

Ma már tudom, hogy nagyon sokan gyászolták szeretteiket. Sok család szétszakadt, mert valaki közülük elhagyta az országot. A házak falában még hosszú ideig látszottak a golyók ütötte lyukak. Ezeket mára már mind eltüntették.

Eltelt 50 év, de sok embernek a lelkén ejtett sebek a mai napig se gyógyultak be - talán soha nem is fognak


Vera



Honnan? - http://regi.csillagszemek.hu/modules.php?name=News&file=print&sid=1444

Az aranyparázs

$
0
0
Glitter Text Generator
 
Volt egyszer két ......., az egyik nagyon ...... volt, a másik nagyon ....... .
A gazdagnak sok ...... volt, nagy ......, ......   
A szegénynek még csak egy sovány tehén : Illusztráció egy kecske, fehér alapon Illusztráció........ se volt, de ........ annál több, míg a gazdagnak se ..., se ..... nem volt.
Pekáry István - Falusi utca 

Elküldi egyszer a szegény ..... az egyik gyereket, hogy kérjen a gazdagtól valami kis ....... meg ....., hadd egyenek valamit. De bizony a gazdag ....... nem adott semmit, a szegény ember ....... sírva jött .....
.......... a szegény ember eleget, hogy gazdag testvére nem segíti ....... . Sírtak a gyerekek, hogy ......, hát fölkerekedett a szegény ember, elment a szomszéd ...... dolgozni.
Iván Rabuzin - Falu


 Este, mikor ........ ment, látta, hogy az ....... ... ég. Gondolta, megmelegszik egy kicsit, mert nagyon ..... volt. Mikor közelebb ment a ...... látta, hogy egy öregember ül a ... mellett.   Kép: Egy túramotoros naplójából.


– Jó estét, ........! - köszönt a szegény ..... .
– Neked is, ...., hát te merre jársz, ahol a madár se jár?
A szegény ..... elpanaszolta ......., aztán elköszönt az ......., és hazament.

Otthon még jobban sírtak a ........, mert egész nap alig ettek valamicske ........, és nagyon ...... is.
A szegény ember azt mondta a ...........:
– Eredj el a ............, adjon legalább egy kis ........, mert megfagynak a gyerekek! Elment a szegény ........, de csakhamar sírva jött vissza, mert a gazdag ....... még parazsat sem adott.

– No, majd hozok .. – mondta a szegény ember –, csak egy kicsit ...... van.
Az ......... még mindig ott ült a ... mellett. Attól kért a szegény ember ........ .





– Vigyél csak egy jó lapátra való
! Ami nem fér a ........,terítsd szét az ......!Text Maker Onli


A szegény ember ........... és vitte haza a ....... .  Olyan .. meleg lett a ........, hogy a felét kivitte az ....... .
Másnap ......, amikor felébredtek, látják ám, hogy a ....... tele  van ........ . De még az ..... is, ahová a fölösleges parazsat szórták.


Mikor .......... a sok aranyat, meg akarták mérni, de nem volt a házban .... . Elment a szegény ember a testvéréhez vékáért.


– Adok – mondta a gazdag –, de csak úgy, ha holnap ledolgozod!
A szegény ember megígérte.

Otthon megmérték a sok ......., bizony éppen hét véka lett
. Mikor az egyik gyerekkel visszaküldték a vékát, a gazdag meglátott a véka ..... egy csillogó ....... . A nagy sietségben nem vette észre a szegény ....., hogy még egy ..... van a ....... .
Nosza, futott is a ...... a szegényhez, mintha harapta volna meg, hát csak elállt a .....-..... a sok arany láttán.


– Ez meg honnét van? – kérdezte ....... .
A szegény ember elmondta, hogy az ....... kapta a egy ......... a parazsat, súgy tett, ahogy ....: a fölösleget szétterítette az ......., abból lett az ...... .

Megörült a gazdag ember, mindjárt ment is az ......, de nem egy ....... valót hozott a parázsból, hanem egy ...... . Vitte .... boldogan, még futott is, olyan .. kedve kerekedett.

,,Bolond az én ......... – gondolta –, igaz, mindig is ilyen volt. Majd megmutatom, hogy több ....... lesz!”
Otthon aztán nemcsak az ........ terítette szét a fölösleges ........, hanem vitt belőle a csűrbe meg a ........ is.



Nem is tudta kivárni a ......., már hajnalban fölkelt, hogy összeszedje az ....... . Ez volt a .........., mert ha még tovább is az ...... marad, ő is benn égett volna a házban. Mert bizony az egész ... leégett a lángra lobbant parázstól, a gazdag ember meg ......... jutott.



Glitter Text Generator







Csűr
 

Almát szemétér ...- kárpátaljai népmese

$
0
0
Egyszer volt, hol nem volt....
Mesélés a fonóban.
(A képet Engl Húgó rajzolta és Estéli fonóka a címe.)


Élt Ajakon egy ember ...

Ajak egy valóságos falu Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Ez itt a református templom részlete.

..Meg akarta házasítani a fiát, mivel ...

Vitték gazdag jányhó, szegény jányhó...








Elhatározta, hogy maga keres magának feleséget.
Mit eszelt ki?

Telerakta a szekeret jóféle almával.


Egészen a hetedik faluig ment.


( Neogrády Antal képe.)

Mindenhol kínálta a portékáját.
Miben nem passzol a kép a meséhez?




Kiabálta utcahosszat: -Almát szeeemééétééér!



Olyan legény volt, aki tudta mit akar.

Meg is találta, akit keresett. A leány igen takaros volt, szemete meg annyi se ...
( A képen egy igazi ajaki fiatalasszony a 20-as évekből. )


Megnyerte a legszebb almát és a legény szívét.


Aztán a kislyány bemutatta az édesapjának.
( Itt egy skanzen képe van látogatókkal.)


Nagy lakodalmat csaptak s éltek, míg meg nem haltak.



Biztos az ipája is rajta van a képen.



Almát szemétér’ 
(kárpátaljai magyar népmese)


Élt Ajakon egy nagyon gazdag ember. Egyetlen fia szép, derék ember vót. Ott vót a kora, hogy megnősítsék. 
- Édesapám, ne házasítsatok - mondta a fiú az apjának -, mert azt veszem el , akit szeretek! 
Vitte a keresztapja gazdag helyre, szegényebb helyre, szép jánhoz, csúnya jánhoz, gazdagho, szegényhe, nem kellett neki senki. Eljött az ősz, ű maga mondta akkor az édesapjának: 
- No, édesapám, én már most megyek házasodni. 

- Jól van, fiam - mondta az apja -, mennyi pénz kell, mennyi garast adjak?
- Nem kell nekem semmi, csak két szekér alma meg a legfiatalabb szógád - mondta a fiú . - De akármilyen menyasszonyt hozok, szeressétek, mint gyermeketeket, mert ha nem, elrejtem magamat. 
Az édesapa belenyugodott. A fiú a két szekér almáho még egy üres szekeret is kért, aztán elköszönt az édesapjátul. Az édesapja jó szívvel elbocsátotta, de veres zsebkendőjével a könnyeit törülte. 
A fiú keresztülment hét falu határán, a hetedik falu végén megállott, a piac közepén elkezdte árulni az almáját, ilyen szókkal: 
- Almát szemétér, almát szemétér! 


Szaladtak a gazdag jányok, hozták a sok szemetet kosárokkal. Az ajaki legény mindet jól megnézte, egy sem volt még eddig kedvére való. Már az üres szekere szeméttel félig vót, a fél szekér alma elfogyott. Ment tovább, elérte a nyolcadik falut, ott is ilyen szavakkal kínálta almáját: 
- Almát szemétér, almát szemétér! 
Jöttek a jányok ismét hozták a szemetet. Az alma elfogyott, a szemét megszaporodott. Esteledett befele. Nem akarta, hogy ott töltse az éccakát, tovább indult. Megint kiabálta: 
- Almát szemétér, almát szemétér! 

Elfogyott az alma, csak a másik szekérnek az aljába vót még egy szép piros alma, a legszebb valamennyi közt.


 Látja a fiú, hogy a félsetétségben egy szégyenlős kislány jön, egy pici kosárral, de alig vót szemét a kosarába. Látja, hogy megáll, és nem jön közelebb. A legény végül megszólította: 
- Gyere közelebb, ne szégyelld, hogy kevés a szemeted, ezt keresem én. 
Elhajtottak a jány szüleihez, nádfedeles kis házikójukba. Mindenütt tisztaság vót, bocskoros öreg jött a fiú elibe. 


A legény a szívére ölelte, és a kisjányt megnyerte. 
Másnap reggel a fiú szekérre pakolta a jány kis szegénységét, és hazavitte menyasszonyát a szülői házba Ajakra. 


Az ipája szívesen fogadta.

Zemplén vármegyei népviselet

 Háromnapos menyegzőt tartottak és még ma is élnek, ha meg nem haltak. 






Ki bírja tovább???

Válaszoljatok a kérdésekre!

Mi a műfaja?

Ki írta?

Mi a címe?

Milyen a stílusa?

Ki volt az első szereplő?

Milyen a mese fajtája?

Mit szeretett volna a legény apja?

Miért nem fogadott szót a fiú?

Ki volt az utolsó szereplő, aki színre lépett?

Hol volt a harmadik helyszín?

Mire kellett a harmadik szekér?

Mivel ijesztette az apját a legény?

Hány falun ment keresztül?

Hogyan kínálta a portékáját?

Mi volt a terve a szeméttel és az almákkal?

Kik hozták a sok szemetet?

Milyen lány az, akinek sok szemete van?

Milyen lányt keresett magának a fiú?

Ki volt az ipa?

Ki vitte a legényt gazdag helyre, szegény helyre?

Melyik faluban élt a legény?

Milyen évszakban indult útnak?

Miért nem kellett neki egy garas se?

Mivel törölgette a könnyeit az apja?

Hol állott meg a szekérrel?

Hány szekérrel ment el a legény?

Hányadik faluban esteledett reá?

Mekkora kosara volt a szégyenlős kislánynak?

Mikor találkoztak?

Minek örült a legény?

Miért mondta, hogy ezt keresem én?

Mi az, hogy a szívét megnyerte?

Milyen házban lakott a menyasszony?

Hogy nézett ki az apja?

Mi az, hogy bocskoros?

Hány napig tartott a lakodalom?

Mi az, hogy - elrejtem magamat?

Ki az ipa?

Mi volt a tanulság?

Mire tanított téged ez a mese?

Hogy tetszett neked?





A főtt borsó - székely népmese

$
0
0



Egyszer régen, mikor még vasút nem volt, egy oláhfalusi ember MSNSmiley - :D emoticon deszkát vitt Segesvárra. 
Felirat hozzáadása

Mind egy szálig eladta a deszkát de a pénzt, amit a
 deszkáért kapott, el is vásárolta. Az ám, de mikor éppen indulóban volt hazafelé, nagyon megéhezett s evett volna szegény MSNSmiley - :D emoticonfeje, de nem volt mit. Üres volt a tarisznyája is, üres a bugyellárisa is. Na most mit csináljon? 

Ő bizony bement egy kurta kocsmába, hat főtt tojást rendelt, meg is  annak rendje módja szerint. Hanem, mikor fizetésre került a dolog, azt mondta a kocsmárosnak, aki szász ember volt:
- No, szomszéd, én a tojást megettem, de pénzem nincsen. Majd fizetek, ha még egyszer erre járok.
- Ohó, - mondta a szász -, adjon írást kend! A szó elrepül, az írás megmarad.
- A székely MSNSmiley - :D emoticonember szava: írás - mondotta büszkén a székely. - Ne féljen szomszéd, nem maradok adósa!
- Jól van, jól - nyugodott meg a szomszéd -, csak menjen kend Isten hírével! Majd meglátom írás-e a székely ember szava!
Hát nem vett írást a szomszéd, de beírta a könyvébe annak rendje és módja szerint, hogy ezen és ezen a napon MSNSmiley - :D emoticonPéter Mózes oláhfalusi székely hitelben megevett hat tojást. A székely pedig szépen, csendesen hazaballagott. De mi történt, mi nem, esztendő múlt esztendő után, nem volt járása

Segesvár felé. Éppen tíz esztendő múltán járt arra ismét, s az volt az első dolga, hogy beállítson a szomszédhoz.
- Adjon Isten szomszéd! Emlékszik-e rám? 



Hát én vagyok MSNSmiley - :D emoticonPéter Mózes! Ennek előtte tíz esztendővel megettem itt hat főtt tojást, ihol az ára. - S mindjárt le is számolt az
-ra hat pengő krajcárt.
- Ohó, nem addig a - pattogott a szomszéd.
Azzal leült az asztal mellé, s krétával elkezdett számolni. Az egész asztalt teleírta számokkal. Azon kezdte a számolást, hogy a hat tojásból lett volna hat , a hat csirkének lett volna annyi meg annyi csirkéje, azoknak  ismét . Szóval tíz esztendő alatt az a hat tojás éppen hatszáz pengő forintot jövedelmezett volna neki.

Tyű, ezermilliom  pillangó, ennek fele se tréfa! Hogy ő hatszáz pengő forintot fizessen hat tojásért!
Hiszen ennyi pénze az egész
-nak sincs, nemhogy 
egyedül őneki magának.

- Nem fizet!? -kiabált a szomszéd.
- Nem én! - 
- Ha nem fizet beperelem.
Be is perelte.
 Egy hét sem telt belé, MSNSmiley - :D emoticonPéter Mózest törvény elé idézték. Hej, majdhogy föl nem vetette szegényt a nagy bánat. Mi lesz vele, ha a kocsmáros megnyeri a pert? Háza, lova, mindene rámegy.
Volt azonban Oláhfaluban egy soktudó székely góbé, aki az egész nak szószólója volt peres ügyekben. Hozzá fordult MSNSmiley - :D emoticonPéter Mózes uram is: hátha kisegítené a bajból.
A szószóló vállalta is a pert, elment Péter MózesMSNSmiley - :D emoticon urammal a tárgyalásra, de úgy rendezte a dolgot, hogy kicsit megkéssenek.
Mikor aztán beléptek a törvényházba, a bíró rájuk förmedt:
- Hol voltak kendtek? Mért késtek meg?!
- Instálom - felelte a szószóló - , nem jöhettünk előbb, mert  a főtt borsót  kellett elvetnem.
- Miiiit?? - kérdezte  a
bíró, mintha nem jól hallotta volna
- Bolond kend? Hát abból hogy lesz?
- Úgy - felelte a szószóló -, ahogy a főtt tojásból csirke! 
Mondjam tovább? Ne mondjam? Bezzeg, hogy a szász szomszéd elveszítette a perét.

MSNSmiley - :D emoticon
Átlátszó kép
Átlátszó kép

Egy mesének több változata is ismeretes. Nézzétek csak!




Öt tojás








Meséld el a következő igék felhasználásával!






  










 



























Találós kérdések

$
0
0
Vigyázat! A képek itt-ott segítenek, itt-ott becsapnak! 

Szürke szárnyú nagy madár,szürke lesz a nagy határ,
ha ősszel a földre száll.
Mi az?





Hol volt, hol nem volt,
magasan volt, zsemle volt,
sarló lett, és kifli lett,
ki mondja meg, hogy mi ez?







Fenn is van, lenn is van,
kinn is van, benn is van,
néma is, zenél is,
lágy is és kemény is,
fehér is, szürke is,
lomha is, fürge is.



Veheted a boltban,
veheted az utcán,
veheted vásárban,
veheted a pusztán,
veheted napközben,
és veheted este,
de nem fizetsz érte
soha egy fillért se.




Testvére a harmatnak
A hideg idő társa,
Mert az ember őt csakis
Télidőben látja.
Mi az?







Este hossú,
délben kurta
falon néha
nagyon furcsa.
Mi az?







Tiszta fényes születésem,
lucskos sáros temetésem.
Mi az?







Koday László egyik gyönyörű festménye




Fent lakom az égen,
melegít a fényem,
sugárból van bajszom,
este van, ha alszom.
Mi az?




Olyan, mintha porcukorral
szórnák be a tájat,
fehérek a növények,
és fehérek a házak.



Fák és bokrok zuhanyoznak,
nem kell nekik tusfürdő.
Emberek meg bosszankodnak,
nem tetszik a rossz idő.
Mi az?





Erdő, mező a hazája,
hol ételét feltalálja;
de ha éhség sanyargatja,
a falut is felkutatja.
Belopódzik az udvarba,
libát, tyúkot öldös sorba,
szereti a sajtot, mézet,
s rákot fog, ha hozzáférhet.
Lombos, hosszú farka vagyon,
ravasz állat, ravasz nagyon.


Szárazon is tud mászkálni,
de a vízben jobb úszkálni;
tó feneke a hazája,
káka közt a palotája.
Néha a parton mélázgat,
egyhangúan fuvolázgat.
Mikor kél a hold kereke,
így kiabál: brek, brekeke!



Ismerek egy tarka házat,
Blikk fotó
lakik benne szarvas állat;
szegényke fél nagyon tőled,
szarvát behúzza előled.
Bármerre jár, völgyön, hegyen,
házikója vele megyen...
Tarka házban szarvas állat,
minden gyermek kitalálhat.


Roth Anikó



Tengert, tavat, folyót szeret,
víz nélkül nem sokra mehet,
szárazon nem bír megélni,
nem hall és nem tud beszélni.






A füledbe zizegek,
meg is csíplek, ha lehet.




Barnás színű tollruhája,
nem repül el Afrikába.
Itt marad a téli fagyban,
magvakon él a nagy hóban.


Lova nincs, de sarkantyút hord,
lépte büszke, járása zord.
A ruhája tarka ékes,
a járása, jaj, de kényes!
Hajnal hasad, ő köszönti,
a napkeltét ő serkenti.
Kiáltása harsány, tiszta,
szebben szól mint a trombita.
Széjjelnéz a szemétdombján,
tűz vöröslik a taréján.
Keményen lép, szörnyen nyakas.
Kitaláltad? Ő a...



Se hárfája, se gitárja, mégis szól a muzsikája.








Fúr-farag, de mégsem ács
kopog, mint a kalapács.
Fák orvosa, doktora,
erdőben az otthona.









Nagyot ugrik mint a bolha,
úszik, mintha ember volna,
csücsül, szemét nagyra nyitja,
nem más ez, mint a ...

Tevefesztivál

Púp a hátán, de nem bánja,
sivatagot körbejárja.
Mi az?


Dalolva száll az égre fel,
röptében is énekel.



Éppen olyan mint egy kefe,
mégsem fésülködhetsz vele.




Ágról ágra, fákról fára

Fürgén, vígan szökkenek,
Ám legvígabb akkor vagyok,
Hogyha diót törhetek.
Szeretem a mogyorót is,
A rügyet is megeszem!
Találjátok ki gyerekek,
Hogy mi lehet - a nevem!


Barlang mélye az én hazám,
Itt élem világom,
Télen alszom, nyáron meg a
Kerekerdőt járom.
Azt se bánnám, ha az erdő
Csupa mézzé válna!
Bár nem tudom, hogy akkor majd
Hol terem a málna?





Bömböl, pedig nem is fél,
ott él, ahol sosincs tél.
Szavannán, ha dombra kiáll,
világos, hogy ő a király!
Mi az?





Zöld burokba születtem,
mikor aztán nagy lettem,
a zöld burok kifeslett,
és az úrfi kiesett.




Kerek, de nem alma,
piros, de nem rózsa,
rétes, de nem béles,
kóstoltam, nem édes.




Van egy virág, jól ismerem,
szúrós tövis között terem,
hajnalpiros a levele,
mondjam-e, hogy mi a neve?




Lábam egy van, bordám több van,
helyem itt van, helyem ott van.
Napos időn otthon hálok,
borús időn utcán járok.









Szép leányka ül a fán,
piros ruha derekán,
szíve olyan mint a kő.
Tudjátok, ki lehet ő?





Gyümölcs vagyok, édes vagyok,
ha megértem piros vagyok.
Télen jól elrejt a kamra,
mi is volnék, ha nem ...








Bunda alól gyenge virág,
fehér fejét kidugja,
olyan mint egy piciny harang,
nevét vajon ki tudja?



Kis ember áll az erdőben,
nagy kalap van a fejében.
Ha kalapját megetted,
őt magát is ismered.





Nyári réten virítok, 
bent a búzatáblában,
szellő ringat, hajladozom
piros szoknyácskámban.



Erdő mélyén, bokor alján
elrejtőzve bólogat:
hogy könnyebben rátaláljunk,
illatával hívogat.




Kertben élek, illatozom,
én vagyok a szépek szépe,
Aki letép, jól vigyázzon,
tövis karcol tenyerébe!



Zöld istállóban fekete lovak piros szénát esznek.





Kis koromban nyersen esznek,ízét adom a levesnek.
Barátom a petrezselyem,
egy csomóba kötik velem.



Sünilabda, zöld a színe.
Ősszel pottyan le a fűbe.
Benne barna golyó lapul,
nagyot pattan, hogyha gurul. Mi az?






Erdőn lakik, vagy a kertben,
zöld a színe télen nyáron.
Feldíszítik decemberben,
oly szép akkor, mint az álom. Mi az?




Erdőn, mezőn apró kelyhek,
kékek, sárgák, pirosak.
Eleséget bennük lelnek
lepkék, méhek, darazsak. Mi az?



Csak a tiéd, mégis mások használják többet.

NA? Mi az?




Festetics kastély - Keszthely
Ha rám nézel, visszanézlek,
ha rám nevetsz, kinevetlek.
Tiszta, igaz és hű vagyok,
zsákbamacskát nem árulok.


Ismerünk egy magas fát,
rajta épp tizenkét ág,
négy fészek mindegyiken,
hét tojás a fészkekben.





Néha hosszú, néha rövid,
vagy sima, vagy kunkorodik.
Van ritka, van sűrű is,
kinő, pedig nem vetik.
Van fekete, barna is,
hófehér meg arany is



A földben születik,
nagy tűzben égetik,
karikára nyújtják,
az ujjadra húzzák.




Egy kis házban öt kis szoba

sorakozik szépen,
öt kis ember bújik oda
melegedni télen.



Két kezemmel füled fogom
s ott csücsülök az orrodon.











Csak becsukott szemmel láthatjuk, mi az?












Melyik karó véd a hideg ellen?










Akkor vagyok legmelegebb, 
amikor hideg van.
Akkor vagyok leghidegebb, 
amikor meleg van.
Irinyi János - magyar feltaláló








Kis dobozban száz veszély,
piros nyelve sokat ér.










Melyik út nem porzik sose?







Billegető cankó


Melyik kör lehet szögletes?











Foga van és mégsem eszik.










Éjjel-nappal mindig jár, mégis egy helyben áll.










Görbe orrú erős lécek,
elég kettő, nem kell még egy.
Kereke nincs, de a havas
hegyoldalon gyorsan halad. Mi az?





Akárhová vitték, mindig fejbeverték.











Melyik fát szeretik legjobban a gyerekek?








Öltöztetik, mégsem jár,
tolla van és nem madár,
nem ajtó, de huzatja van,
veled van az ágyadban. Mi az?





Kell egy fazék meg egy répa,
három gombóc nagyobb fajta.
Kell még néhány széndarab,
ha megfőzöd, elolvad. Mi az?




Mint a pók a plafonon,
kicsi pont az égbolton.
Csíkot húzva messze száll,
úgy is hívják, gépmadár.

Mi az?



Vízen úszik, mégsem kacsa,
kalózoknak ez a haza.
Rajta zászló lengedez,
ha jó, ha nem, így van ez.

Mi az?



Nyerge van, de nem paci,
pedállal kell hajtani.

Mi az?




Kék lámpája villogó,
szirénája vijjogó.
Nem ok nélkül szirénáz,
siet, hogyha ég a ház.

Mi az?





Helyben állva árokásó,
utcán járva dugógyártó.
Nincsen keze, mégis markol,
építkezéseken parkol.

Mi az?



Kereke van, mégsem kocsi,
rajta ormány, nem is kicsi.
Nagyon szív, de nem dobog,
kitisztítja otthonod.

Mi az?




Csúszik, mint a csiga bőre,
tiszta lesz a kezed tőle.
Hogyha vizes, nagyon habos,
minden holmit tisztára mos.

Mi az?





- Melyik a legsárgább madár?
- A citromhéja.


- Mi van a hangyaboly alatt?
- Hangyagörl.


- Hogy hívják a nagyothalló macit?
- MACI!!!


- Bükkfán van és fütyül, mi az?
- Eltévedt rézfánfütyülő.


- Mi van a kisbárány fürdőszobájában?
- Barikád.


- Miért van hosszú nyaka a hattyúnak?
- Hogy meg ne fulladjon árvíz idején.


- Miért csíkos a tigris?
- Mert rács mögött sült le.


- Miért nem száguldozik a csiga a 120-szal?
- Mert lobogna a szeme.


- Mi a különbség a sas és a szálloda közt?
- Hát a sas az száll ide, száll oda, de a szálloda az nem sas ide, sas oda.


- Hogyan lehet megkülönböztetni a zsiráfot a tehéntől?
- Nagyon egyszerűen. Állítsd egymás mellé őket, s amelyik a zsiráf mellett van, az a tehén.


- Mi lesz a lóból, ha átmegy rajta az úthenger?
- Sikló.


- Mi a különbség a hidra és a kobra közt?
- A kobra felmehet a hídra, de a hidra nem mehet fel a kobra.



- Mi az: müz-müz?
- Méhecske hátramenetben.



- Mit kell adni a rinocérosznak, ha hasmenése van?
- Utat.



- Miért rossz a tetűnek?
- Mert hajszálon múlik az élete.


- Miért tévednek kevesebbet az állatok?
- Mert tévedni emberi dolog.


- Hogy hívják a zöldruhás papot?
-Környezetbarát.


- Melyik a legnépszerűbb télen űzött sportág?
-A hosszútávfűtés.


- Miért nem érdemes József Attilával barkochbázni?
- Mert mindig csak a mamára gondol.







Móra Ferenc - Szeptemberi emlék

$
0
0

  


Móra Ferenc emlékszoba Szegeden. Lehet, hogy a Szeptemberi emléket is ennél az íróasztalnál írta.

Mi a műfaja a Szeptemberi emléknek??
Mit jelent az?
Szülei - Móra Márton és Juhász Anna.

Szülőháza Kiskunfélegyházán.
Akár itt is őrizhetik a tiszta jeles bizonyítványt a szülőházban.

Közületek kinek volt tiszta jeles a bizonyítványa?
Mi az a jeles?



Milyen volt az időjárás?
Minek nevezte Móra Ferenc a jégesőt?
Írói kifejezés.


Olvassátok fel az elbeszélésből ezt a részt!


Beiratkozni az édesanyja vitte el őt az iskolába.
Olvassatok fel részleteket, amik édesanyjáról szólnak!
Mi is történt velük előtte?
Mennyi volt a tandíj?


Szegénységi bizonyítványt bizony nem kaptak.

Hol kellett kérni és miért?


Tandíjra és könyvre kellett a pénz.
Édesszüléje miben tartotta a pénzt?


Mindent összenéztek, hogy ...

Mire is kellett a pénz?


Komák, sógorok mind jégverte emberek voltak.

Mit jelent?

Mi történt azután?
Alkossatok mondatokat a következő szavakkal a könyv segítségével!

évnyitó, iskola, egy hét, piac, csengetés, kerítés, igazgatói szoba, folyosó, szeptember, tudomány, példamondat, latin ( a tudomány nyelve ), Nagy Mátyás, fordítás


Hiába zörgették a kiskaput.

Miért nem akarta hallani?


Hiába bújt ólba ...
Bújhatott a padlásra ...



A kofaasszonyok között ácsorgott.

Mire várt ott?
Ez itt a régi kecskédi elemi iskola.

A negyedik nap már ....

Fejezzétek be  a mondatot!

Mi az - hogy :
" jót lehetett inni a tudomány kútjából "

Milyen óra volt, amikor már nem bírt magával és elárulta, hogy ott van,hogy beszökött az iskolába?
Milyen óra volt?
Mit kérdezett Zólyomi tanító úr?


Íme egy latin mondás:
Közületek ki mondja meg a helyes fordítást?




Repetitio est mater studiorum.

mater - anya
repetitio - ismétlés
studiorum - tudás
est - van 

Ismétlés a tudás anyja.



B I Z T O S    S I K E R Ü L !


A latin órának már bizonnyal vége van.

Mi történt, amikor Móra Ferkó bekiáltotta a helyes megfejtést?
Többet sose kértek tandíjat Móra Márton fiától.

Szerinted mi történt ?


Móra Ferenc (1879-1934)





Szent István napja augusztus 20-án van.



Hogyan ünnepeljük meg ezt a napot?




SZÖVEGFELDOLGOZÁS

1. Címe, írója, műfaja
2. Elolvasás!
3. Szereplők
4. Helyszínek
5. Idő, időrend
6. Cselekmény
7. Mondanivaló
8. Írói kifejezések
9. Kulcssszavak
10. Miért tetszett?


Szorgalmi feladat - Íme 12 latin mondás. Lehet próbálkozni a fordítással, - ám, aki keres az talál! Valahol segítséget is találsz!!!
A megfejtéseket a  mesekete@indamail.hu  címre várom.
Határidő nincs.

  1. Cogito, ergo sum.

Cogito - azt hiszem, gondolkodom
ergo - tehát
sum - én ( vagyok)
2. Ubique bonum est, sed optimum est domi esse.
ubique - mindenhol
bonum - jó
est - van
sed - de
optimum - legjobb
domi - otthon
esse - lehet

    3. Errare humanum est.
errare - téved, tévedni
humanum - emberi
est - a, valami, dolog

  4. Iuventus ventus.
iuventus - ifjúság, fiatalság
ventus - szél, szelesség, bolondság

    5. Non scholae, sed vitae discimus.
non - nem
scholae - iskola
sed - de, hanem
vitae -élet
discimus - megtanuljuk, tanulunk

  6. Omnis est rex in sua domo.
omnis - minden, mindenki
est - van
rex - király
in - -ban, -ben
sua - övé, saját
domo - ház
 7. Unos pro omnibus, omnes pro uno!
unos - egy valaki kizárólag, csakis
pro omnibus - mindenért, mindenkiért
omnes - minden, mindenki
uno -egy
8. Bis dat, qui cito dat.
bis - kétszer
dat - ad
qui - aki
cito - gyorsan
 
9. Faber quisque suae fortunae est.
faber - kovács
quisque - aki, akik, mindenki
suae - övé, saját
fortunae - szerencse
est - van

                       10. Mens sana in corpore sano.

mens sana - józanság, ép
in - -ban, -ben
corpore - test
sano - egészség, lélek


11. Summa summarum.
summa - összeg
summarum - összegek, minden együtt

12. Veritas vincit.
veritas - igazság
vincit - győz
Ha valaki megfejtett belőle ötöt, küldje be nekem!
Cserébe kiírom a nevét csupa sziporkázó csillogó-villogó betűvel IDE ......!!!!!!


C Í M E M :







Itt a súgó!!!!

Gondolkodom, tehát vagyok. Tévedni emberi dolog. Mindenütt jó, de legjobb otthon. Fiatalság bolondság. Nem az iskolának, hanem az életnek tanulunk. Mindenki király a maga házában. Egy mindenkiért, mindenki egyért!  Kétszer ad, aki gyorsan ad. Mindenki a saját szerencséjének kovácsa. Mindent összevetve. Az igazság győz.




Csak molyoknak!!!



Íme az eredeti szöveg, hiszen az olvasókönyvbe nem fért volna be teljes terjedelmében. Aki elolvassa bizony nem bánja meg!!!

Móra Ferenc:

                Szeptemberi emlék

Az a nyár is ilyen telt kalászú, tömött gerezdű volt, mint az idei. Fára almát, tőkére szőlőt aggatni se lehetett volna többet. – No gyermekem, lesz ám szüretre új könyv, új ruha! – veregette meg Péter-Pálkor édesapám a vállamat. – Lesz ám! Még aranygombos kislajbi is! Ezüsttel futatott, arannyal szalajtott. Esztendő óta hazajáró szégyen pirította meg a képemet. Elsős gimnazista koromban én is szerettem volna pünkösdre kicifrítani magamat, mint a Stross szomszéd gyerekei. Persze nekik könnyű volt, mert ruhásboltja volt az apjuknak, olyan hercegnek öltözhettek, amilyennek akartak. ( Sárga bugyogó, piros mándli és zöld kalap árvalányhajjal.) Nekem azonban magamnak kellett ékességeimről gondoskodnom. Szerencsére nem kellett értük messze mennem. Hetedhét ház ellen lakott Hollós koporsós, kint szárította a frissen festett koporsókat az udvaron, azokról leloptam az aranypapírból lévő betűket és fölvarrtam őket a kabátom elejére, jobbrul-balrul. Nagyon szép volt az, és az Úristennek bizonyosan több öröme telt bennem, mint akármelyik császárban, akinek érdemcsillagok tejútja kanyarog a mellén. De a nagyoknak sohsincs olyan szépérzékük, mint a gyerekeknek. Édesanyám leparancsolta rólam az ordókat és aggóskodva csóválta meg a fejét: – Mi lesz belőled, édes fiam, ha még elsős gimnazista korodban is ilyeneket cselekszel? Hát a te eszed már sohase érik meg? No, másodikos gimnazista koromra megért. Végigolvastam az egész nagy bibliát, ó- és újtestamentumot, beleértve az Énekek énekét is, meg az apokalipszist is, és az a sok zsidó király rendkívül komolyítólag hatott rám. Ha Stross Olgával összevesztem a túrós bodagon, mindig Jezabelnek neveztem és kijelentettem neki, hogyha elveszem feleségül, kutyákkal nyalatom föl a vérét. (Ez szép fametszetben volt meg a bibliában.) A Daru utcában táltos hírében álltam, és jelességeimet hivatalosan is méltányolták. Húsz pengő stipendiumot kaptam bizonyítványosztáskor, a legnagyobbat az iskolában és azt számoltam le az asztalra, mikor apám jókedvében fölidézte múltam sötét foltját, a koporsós kreációt. – Rá se hallgass, kisfiam – nézett be anyám a konyháról – apád csak az eszit járja. Mást mondok én teneked. A pénzecskédből tíz pengőt odaadunk apádnak, kifizeti belőle a tavalyi porciót. Tíz pengőt meg kölcsön adsz nekem, abból diófakeresztet csináltatunk az öregapádék sírjára, meg veszünk két malackát. Te legelteted őket a szőlőben nyáron, szüretre fölpendülnek, az egyiket eladjuk az őszi vásárban, abból veszünk neked harmadikos könyveket. Jó lesz-e így? Hát hogyne lett volna jó? Az apám csakúgy nem értett a pénzhez, mint én nem értek, az anyámnak kellett kézben tartani a pénzügyi impériumot. Ez volt az első-utolsó jól megalapozott költségvetése az életemnek. Hogy a jó Istennél nem nyert felsőhatósági jóváhagyást, arról mi nem tehetünk. Szent István délutánján elverte a jég a szőlőt. Azaz dehogy elverte: széthasogatta még a tőkéket is. Még másnap reggel is marékszámra lehetett szedni a jeget a laposokon, ahol a víz összesodorta. Ez a Szent István nap azóta a mi családunkban történeti dátum. Ez az ab urbe condita, innen számítunk mi mindent. A mennyei parittyakövek fültövön verték a két malackát is. Ha az apám római császár lett volna, a csillagászok bizonyosan föltették volna őket legelni valahova a sarkcsillag mezejére, ahol a többi csillagállatok is találhatók. Így csak elástuk őket az orgonabokor tövébe. Segítettem én is s nagyon elbámultam rajta, hogy az édesapám a szeméhez emelgeti a kezefejét. Felnőtt embert én addig nem láttam sírni. Minálunk meg különösen nem. A mi fajtánknak befelé szokott folyni a könnye, ahogy azóta megtanultam. Csak most sejtettem meg, hogy itt valami nagy baj van. De hogy micsoda, azt csak szeptember elsején tudtam meg. „A fehér kezek napján.” Iratkozni az anyám vezetett föl az iskolába. Az anyák oroszlánok, ha gyermekük csimpaszkodik a szoknyájukba. Nem ijednek meg a tekintetes uraktól se. No, Zólyomi tanár úr, az inspekciós nem is volt valami megijedni való ember. Drága jó mézeskalács ember volt, úgy tudom, ma is az még, élte napáldozatán. Még le is ültette az anyámat, ahogy a másodikos bizonyítványomban meglátta a tiszta jelest. – No, szüle, nagy öröme lehet ebben a kis vászonzacskónban – ütögette meg a léniával az ijedt-fehér arcomat. Az édesanyám kora szerinti lánya lehetett volna a tanár úrnak. De a hajába már huszonötesztendős korában beleragadoztak a bikanyálak, amiket a gondpókok fonogatnak. Nem is szoktunk mink azért haragudni, ha öregeknek néznek bennünket. A büszkeség lobbantotta őszibarackvirág színűre az én mindig bánatos szülőm arcát, nem a sértett hiúság. Ellágyulva nézett rám, de mindjárt erőt vett magán. Előkapta a tarka kendőjét a kebeléből. – Mivel tartozok, tekintetes tanár úr? – csomózta ki a kendő sarkát. – Hat forint ötvenhárom krajcár, lelkem. Olyan lett a barackvirág, mint a meggyfavirág. – Nekünk csak egy forintunk van, tekintetes úr. Nem adott többet a cigányasszony a selyemkendőmért. Úgy mondta az uram, szegény gyerektül egy pengő jár. – Jó, jó, lelkem, csakhogy akkor szegénységi bizonyítvány kell – nézte elkomolyodva Zólyomi tanár úr a rubrikás papírost. Most már ő kivakarja onnan, amit beleírt? Jaj, mennyi bajt csinálnak ezek az értetlen asszonyok! Anyám összetette a fakéreg formájú, eres két kezét. – Tekintetes tanár úr, szegények vagyunk mi bizonyítvány nélkül is, tessék azt meghinni minékünk. Zólyomi tanár úr hirtelen elkapta rólunk a szemét és lesütötte a fejét. – Látom én azt, lelkem, hiszem is, de látja, nekem is a törvény parancsol. Hozzon írást a városházáról. A városháza csak miatyánknyira volt az iskolához, mégis nagyon messze volt. Hogy tudhatná ott a járást az olyan asszony, aki csak mezítláb-papucsban jár? A Dobos baktert ismeri, aki az adóintőt ki szokta hozni, de az süket, meg a Csajka végrehajtó urat, de az goromba. Bizony ránkharangozták a delet, mire a tetthelyre taszigáltak bennünket. Csakhogy ott akkorára be volt zárva az ajtó. Az írnok úr átment sörözni a Koronába. Most már mit csináljunk? Az anyám életében kocsmában nem volt. Az írnok urat sem ismeri. No, leülünk itt a küszöbre, kivárjuk szépen. Az előfogatos megkérdezte, mi járatban vagyunk, s megmondta, hogy az írnok egy sánta ember, azt szólítsuk meg. Délelőtt csak az egyik lábára sánta, de sörözés után mind a kettőre, könnyen megismerhetjük. Meg hát, meg is ismertük úgy két óra felé. Először nagyon jó kedve volt, mindenáron meg akarta csókolni édesanyámat, de ahogy nekitántorodott a kerékvető kőnek, egyszerre fölmérgesedett: – Mit reszel a fene ilyenkor benneteket? Aztán úgy tudom, nektek szőlőtök is van? – Van. Két lánc. Egy lánc belőle egészen puszta föld. A bicebóca ember most már ordított. – Nahát! És még szegénységi bizonyítvány kellene nékik! Bitangok! Csalók! Már a piac másik végén bukdácsolt, de még akkor is hallottuk a káromkodását. A hajdú peckesen szalutált neki, aztán belénk döfte a szemét. – Oszoljunk, oszoljunk, asszony, még szépen vagyunk! Megrettentünk egy kicsit, de a városháza sarkán magunkhoz tértünk. Nagyakaratú asszony volt az anyám. – Nem hagyom én ezt ennyiben, kisfiam. Gyerünk csak el a Bajáki tanító úrékhoz, mindig jó emberünk volt az nekünk. Bajáki tanító úr tanított engem ábécére s azóta minden szüretkor eljött megnézni, hogy nagyot nőttem-e. Nagyon jó ember volt, de most ő se segíthetett. – Akinek birtoka van, lelkem, annak nem jár szegénységi bizonyítvány. Azt se tudtam eddig, hogy nekünk birtokunk van. Bizony, olyan birtok, hogy tíz bukfenccel át lehet érni, de a tizediknél már a szomszéd földjére huppan az ember lába. Az a szerencse, hogy csupa feneketlen homok. Ha agyagföld volna, amiből sár lesz, azóta rég elhordtuk volna az egész birtokot a lábunkon. A tanító azt a tanácsot adta, hogy próbáljon az apám szót érteni azokkal a városi urakkal, akiknek a házához az öregapám járatos volt valaha. Tudniillik az öregapám tudta valamikor a legszebben vágni a dohányt a városban s ezért igen híres ember volt a maga idejében. (Ezt a jövendőbeli életíróm kedvéért jegyzem föl. Tudják meg, hogy a híresség nem velem kezdődött.) Minden városi úr vele vágatta a dohányát. Tudták, hogy az öreg juhász kezéhez nem ragad abból egy gyújtatnyi se. Hát hiszen az öregapámra csakugyan jó szívvel emlékeztek vissza a városházán a kiskun urak, amikor az apám másnap beszégyenkezett hozzájuk. De ővele nem állt szóba, csak a főjegyző, az is csak annyit mondott: – Látja, Márton, nem kellett volna annyit éltetni Kossuth Lajost. Akkor most nem volna maga olyan jegyes ember. Az adóügyi tanácsnok maga is negyvennyolcas ember volt, az legalább tanáccsal szolgált. – Nézze, még ebben a hónapban kimegy a szőlőbe a jégkárbecslő bizottság. Esetleg az ád maguknak egy kis írást arrul, hogy hogy és mint. Azt azután be kell adni a tanácshoz, kérvénnyel. Utóvégre lehet tandíjmentességet adni, csak akarni kell. De a világért ne mondja ám senkinek se, hogy ezt én javasoltam, mert engem úgyis mindig azzal áztatnak, hogy bujtogatom a népet. Engem nem hurcolt föl az apám a városházára, lent hagyott a kapuban. Azzal mulattam magam, hogy a kapura akasztott hirdetményt silabizáltam. Valami monostori betyárnak a fejére tűztek ki száz pengő jutalmat. A betyár feje ennyit ért a hazának. Az én tiszta jeles kis életem nem ért meg senkinek hat forint ötvenhárom krajcárt. Ezt akkor tudtam meg, mikor az apám lejött és szótlanul megfogta a kezemet. Csak akkor szólalt meg, mikor a piacon a csizmadiasátrak elé értünk. Szelíden, halkan kérdezte tőlem: – Látod-e, milyen szép a szép csizma? – Látom – dobbant nagyot a szívem. Mert már tudtam, mi lesz a következő kérdés. – Mit szólnál hozzá, hátha csizmadiainasnak adnánk? Nem tudtam szólni. Csak a fejem ráztam. Mit értettem én még akkor a világi élethez és honnan tudhattam volna még akkor, mi minden pálya nyílik meg öreg koromra a csizmadiák előtt? Én csak azt tudtam, hogy a csizmadiainasok piszkosak, szurokkal dolgoznak, és ha találkozom velük az utcán, akkor belelöknek az árokba. Hiszen ha én azt fölértem volna ésszel, hogy a lökdelődző embereké a világ! Otthon erre nagy tanácskozás volt. Kanapét, tükröt, ágyterítőt, minden luxustárgyat összenéztünk, amit pénzzé lehetne tenni, hogy az egy pengőből hetedfél legyen. Még a kétesztendős húgom bölcsőjét is föltekintettük – nagy gyerek az már, vackolhatunk neki a kuckóban is. De hát ez mind kevés. Ha a tandíjat futná is, miből győznénk a könyvet? Szerbe-számba szedtük a komákat és a sógorokat is. De hát azok is mind jégverte emberek voltak – hogy segíthetne vak a világtalanon? Azon az éjszakán nekem már nagyon rossz álmaim voltak. Csirizes tálba ragadtam, dratvát kötöttek a lábam ujjára a csizmadiainasok és úgy húztak magukkal a kocsiúton a piacra. Mire fölébredtem, dagadt volt a szemem az álombeli könnyektől. Akkorra az apám kihurcolkodott a szőlőbe. Mindig odabujdosott az olyan bajok elől, amiket se szétnevetni, se szétkáromkodni nem lehetett. (Ó, ha nekem maradt volna a birtokból csak annyi, mint egy kutyaól, de sokszor elbujnék oda én is!) Az anyám azonban az ölébe húzott, holott szégyenlős népek voltunk mink és nem is értünk rá az ilyen úri tempókra. Még azt is megpróbálta, hogy rendet csináljon a bozontomban a bontófésűvel. – Ne félj, kisfiam, nem mégy még inasnak. Eszembe jutott az éccaka Agócs főtisztelendő úr. Jó ember az a szegényhez. De szépen kezet csókolj ám neki! Agócs főtisztelendő úr igazán nagyon jó ember volt. Mindig ott sétált a templom körül, mint valami megelevenedett, hatalmas szép nagy bálvány és asszonyt, gyereket el nem engedett maga mellett anélkül, hogy csókra ne nyújtotta volna neki a kezét. Név szerint ismerte az egész várost és anyámat is mindjárt a nevén szólította, ahogy a gyűrűs, kövér kezét elénk tolta. – Mindörökké, Móráné lelkem, mindörökké! No, hodzs vannak, hodzs vannak a Daru uccsában? Kerestölő lesz-e, vadzs haláleset? Mosolygott a nagy tányérrózsa képe, de mire az anyám a végére ért a jajveszékelésnek, akkorára lehervadt róla a mosoly. Szigorú lett a jó ember, mint a kőbálvány. – Hát ostán? Ezsért jajgat? Hát hun van azs megírva, hodzs mindenkinek musáj urat nevelni a dzserekiből? Adhassa inasnak is, nézzse. No, Isten hírivel! De aki jó ember, az csak nem tudja megtagadni magát. Akárhogy megharagítottuk, búcsúzóba is csak megcsókoltatta velünk a jószagú kezét. Most már csakugyan elszakadt minden kötél. Az anyám is azt kérdezte tőlem, hogy milyen inas szeretnék lenni? Istenem, hát mit mondhattam volna mást, mint azt, hogy „könyvkereskedő”. Ezt elég könnyű szívvel mondtam, és erre anyám is fölvidult egy kicsit. Tán arra is gondolt, hogy milyen szép históriás könyveket olvasok én föl neki ezután vasárnap délután az árokparton. Ranezay bácsi volt abban az időben a városunkban az egyetlen könyvkereskedő. Éppen kint is volt a kirakatában a tábla, hogy jó házból való gyereket fölvesz inasnak. Ettől egy kicsit felhődztem, mert a mi házunk roskadt volt egy kicsit, meg a zsindely is lekéredzkedett itt-ott a tetejéről. De ebből nem lett semmi baj se. Ranezay bácsi megnézett gyalogszemmel is, aztán kijelentette, hogy kitanít könyvkereskedőnek – és nem kíván érte többet, csak három pengőt havonta. Sohase felejtem el azt a délutánt, ami erre következett. Meleg volt akkor a fecskeváró hónap, az édesanyám kint mosott a kútnál, én meg ültem a lábánál a teknő alatt. Egyikünk se szólt egy szót se, csak sírtunk csöndesen mind a ketten. Az ő könnye a teknőbe hullt, az enyém pedig az ő lábára. De az igazi kínszenvedésre csak másnap virradtam rá. Amikor az utcabeli pajtásaim reggel mentek a Veni Sanctera és megzörgették a zsalugátert, a kisajtót, a kerítést és bekiabáltak a kapu hasadékán: – Ferkó! Ferkó! Ezt Dante kifelejtette a poklából! Bújtam én színbe, ólba, padlásra, de a boldogok zsibongása minden reggel rám talált. Nem is bírtam egy hétnél tovább. Ahogy elhaladtak a házunk előtt a pajtásaim: megvártam, míg a sarokra érnek, akkor én is utánuk eredtem. A piacon, a guggon ülő kofák közt ácsorogtam, míg odahallatszott az iskolánkból a nyolcórai csengetés, mire betakarodott gyerek és tanár. Akkor aztán megkerültem az iskolát, először csak messziről, aztán mindig kisebb körben. Ádám tehetett így, mikor az elveszett paradicsomból kicsukták. Ha van valaki a világon, aki próbálta az ő kínszenvedését, én vagyok az! Csakhogy Ádámot csak a paradicsomból kergették ki, nem az iskolából, őt csak a terített asztaltól tiltották el, nem a könyvektől – azt ki lehetett bírni, abba bele lehetett nyugodni. Én már a negyedik nap belül voltam a kerítésen. Négykézláb csúsztam el az igazgatói szoba előtt, végig a hosszú fehér folyosón, míg elértem a harmadik osztály nyitott ajtajáig. Ott aztán hallottam én mindent. Azt is, amit magyaráztak, azt is, amit feleltek, azt is, amikor az öreg pedellus odacsoszogott a csengőhöz. Akkor aztán usgye, szaladtam vissza az utcára, már amennyire négykézláb futni lehet. Szeptember közepéig nem volt semmi baj. Lopva is lehet jóízűeket inni a tudomány kútjából, amitől szöges drótkerítéssel zártak el engem, szegény kis kócos csürhét. Hanem akkor az történt, hogy Eyszrich tanár úr a latin nyelv szépségeit ragyogtatta a harmadik osztály előtt. Hogy milyen érccsengésű, hogy milyen erővel teli, hogy milyen tömör nyelv az, hogy annak semmi más nyelv a nyomába nem hághat. – A latin azt mondja: Unus es Deus. Ki tudja, hogy lehetne ezt magyarul mondani? Mély csönd. – No, senki sem meri megpróbálni? Nagy Mátyás? Nagy Mátyás jeles deák volt, valami uradalmi inspektórnak a fia, vetélytársam a másodikban. Meg is szólalt a provokálásra: – Egy vagy Isten. – No, nem egészen. Micsoda szórend ez? Nagy Mátyás észbe kapott. – Vagyis hogy: egy Isten vagy… Megint a tanár úr hangját hallottam: – Nem, nem. Nem érzitek, hogy a latinban valahogy több van? Rémülten dobogott a szívem, de nem bírtam magammal. Be kellett kiáltanom: – Egyedül te vagy az Isten… Abban a percben már koccant is a homlokom a téglán, mert beleszédültem az izgalomba. Mit tettem, mi lesz ebből? Az lett, hogy a latin tanár ölben vitt be az iskolába és többet azután sose kértek tandíjat Móra Márton földbirtokostól. Unus es Deus. Egyedül te vagy az Isten. Ha egy kicsit messze vagy is, ha sokszor nem érsz is rá a földre nézni… De azért a szeptember nekem legszomorúbb hónapom marad erre az életre. És ha én a befelé síró fajtából való vagyok is, mindig teleszivárkodik könnyel a szemem, ha szeptemberben lehajtott fejű kis gyereket látok…

Vége


De gustibus non est disputandum
  • Az ízlések különböznek
Dum spiro, spero.
  • Amíg élek, remélek
Fortes fortuna adiuvat.
  • Bátraké a szerencse.
Ordo est anima rerum.
  • Rend a lelke mindennek
Quod licet Iovi, non licet bovi.
  • Amit szabad Jupiternek, nem szabad a (kis)ökörnek.
Repetitio est mater studiorum.
  • Ismétlés a tudás anyja.
Unos pro omnibus, omnes pro uno!
  • Egy mindenkiért, mindenki egyért!
Tabula rasa.
Tiszta lap.
Quod licet Iovi, non licet bovi!
Amit szabad Jupiternek, nem szabad a kisökörnek!
Omnia vincit amor.
A szerelem mindent legyőz.
Exercitatio artem parat. (Tacitus)
Gyakorlat teszi a mestert.


La Fontaine - Az oroszlán és a légy

$
0
0
Jean de La Fontaine híres francia író (1621-1695)


Neked van kedvenc állatmeséd?



















Milyen mesékre ismersz rá?
EMLÉKEZZ!

Mikor adták ki ezt a könyvet?
Búvárkodó: Ezopusz régi görög meseíró, akinek meséit az évszázadok során sokan átdolgozták, 
pl. Jean de La Fontaine is.
Ez a mese ismerős lesz számotokra. Nekem a kedvencem. Szerintetek miért? Vigyázat!! Nehéz lesz olvasni belőle mert a szöveg korabeli:
M E S E  
Az oroszlánról és egérről

Egy oroszlán elnyútózván az erdőben, elaluvék. Melléje gyűlvén a mezői egerek, ott játszadoznak vala környüle. És a kergetésbe az egyik reája szekelék az oroszlánra. Felserken­vén az oroszlán, megkapá az egeret. Az egér mondá az oroszlánnak: "Kérlek tégedet, nagy uram, ne haragudjál reám. Ellened nem akartunk vétni szánszándékkal, és semmivel nem akartunk megbántani. Kérlek, megbocsásd vétkeinket, mert nyavalyás férgecskék vagyunk" etc. Az oroszlány gondolkodni kezde, mondván: "Micsoda állat ez? Egy szegény és nyavalyás féreg. Ha ezen ugyan bosszút állani akarnál, micsoda volna? Csak szömérem dolog volna. Mert ez nem arra való, hogy ezen bosszút kellene állanom." Megbocsáta ez okaért minden vétkét őnéki, és szabadon elbocsátá az egeret, és hálaadással elválék tőle. Egy kevés idő múlva az oroszlány mulatni méne az erdőbe. És tőrbe esvén igen kezde ríni és sírni, és igen jajgata, miérthogy látta, hogy fogllyá esett volna. Hallván ezt az egér, hamar odasiete a sivalkodásra, hogy meglátnája, mi lelte volna az oroszlánt. És mikoron meglátta volna az oroszlánnak fogságát, mondá: "Ne félj! Légy jó reménségbe! Eszembe jut a te jótéted, hogy szabadon elbocsáttál. Én is ahhoz képest megszömlélem a kötéseket a köteleken, és megrágom éles fogaimmal azokat, és ottan megszabadulhatsz."És megrágá a köteleknek a csomójokat, és ottan megódának egymástól. És az oroszlán megszabadula, és nagy örömmel az erdőbe menni kezde. Gustave Doré illusztrációja

Most pedig, ha már elolvastátok az olvasókönyvben
Az oroszlán és a légy
c. La Fontaine mesét, Készítsétek el ezt a szövegkiegészítést!
Elkészülni, rajta!!!

Egy oroszlán álmosan hevert a ____________ . Berepült egy ____, rászállt az orrára pihenni. Az ____________ csiklandozta a légy. Dühösen rámordult:
- Takarodj innen, te ocsmány _____ !
A légy rettenetesen megsértődött, hogy az oroszlán ilyen ________ beszélt vele, és ocsmány féregnek nevezte.
- Kikérem magamnak ezt a ______ ! - kiáltotta. - És vedd tudomásul, hogy akármilyen ________ vagy is, ezennel megüzenem neked a háborút!Akkor a légy fogta magát ...................................................................................................................................


 Tanulnivaló
Az állatmesék szereplői emberi tulajdonságokkal felruházott állatok. Ugyanúgy gondolkoznak, éreznek, beszélnek, sőt néha még öltözködnek is, mint az emberek. Az állatmesék tanulságot tartalmaznak. Megmutatják milyen a helyes és milyen a helytelen viselkedés.

Ennek az állatmesének mi a tanulsága számodra?
Mit jelent a "felruházott" kifejezés? 
Egyáltalán mi az a tanulság?
Neked melyik a kedvenc állatmeséd s miért?

+ ráadás:


Diafilm lesz!! http://videakid.hu/videok/mese/az-eger-es-oroszlan-dia-diafilm-diavetites-gyerekmese-Oy5r0DsiLUdU3IWO

Ha meghallgattátok , halkítsátok le és ti legyetek a mesélők!!!!!

A rátóti csikótojás - magyar népmese

$
0
0

 Először teremtsünk egy kis hangulatot! Hallgassátok meg Tolnay Klárit, ahogy - A rátóti legények c. dalt énekli a Katyi c. réges-régi magyar filmben:



   

Ugye milyen jó  jóhangulatot teremtett?
Pont olyant, amilyen egy tréfás meséhez illik!


Most olvassuk el ill. hallgassuk meg a mesét!

Szabó Gyula -
http://egyszervolt.hu/anim/ratoti-csikotojas.html

Úgy lehet, hogy egyszerre két ablakban is nyitva a Tudorinda. Az egyikből hallgatod Szabó Gyulát, a másikban pedig nézed, ill. olvasod a szöveget. Magadban próbálj ám ugyanolyan ízesen hangsúlyozni!!!!!


------------------------------------------
Hol volt, hol nem volt az országban egy Rátót nevű község. Ebben a Rátótban a csősz egyszer a mezőn egy hatalmas úritököt talált.
– Tyű, fékomadta–teremtette – csodálkozott –, nahát ez már megint mi? – Mert hosszú főznivaló tököt már látott, de ilyen sütnivalót még soha.
Fölvette, megtapogatta, megszagolta. De a maga fejétől csak nem tudta kitalálni, hogy mi. Bevitte hát a faluházára. Ott éppen együtt volt a kupaktanács. A csősz letette a tököt az asztalra. A derék elöljárók is mind elszörnyülködtek. Csak nézték, hol a tököt, hol egymást.
Azt mondja a legöregebb, a legokosabb:
– Sok időt megértem, de ilyen isten–teremtményét világéletemben nem láttam még. Mi lehet ez?
Azt mondja rá az időben utána következő:
– Én is sok mindenen keresztülmentem, de ilyent még én se ettem életemben.

S fordul kérdő tekintettel a korban alatta állóhoz.
Az azt mondja:
– Ami azt illeti, én se vagyok már mai gyerek, de azt én se tudom hogy ez mi a csoda lehet. De azért bíró a bíró, hogy ő mindent tudjon.
Itt aztán a bíró is beleszólt:
– Hát, atyafiak, ez – ahogy a formája mutatja – csakis tojás lehet.
Erre aztán a többi feje is egyszeriben megvilágosult.
– Persze hogy tojás! Mert mi más is lehetne, ha nem tojás?!
A csősz most már arra is emlékezett, hogy még egészen meleg volt, mikor a földről felvette.
A bíró nem hiába hitte magát okos embernek, mert most még azt is tudni akarta, hogy a tojás micsoda tojás.
– Egy gyíksárkányé! – mondta a legöregebb elöljáró.
– Lúdvércé!
De a bíró a csőszre hallgatott. Az pedig olyanképpen beszélt, hogy akkoriban, mikor a tojásra ráakadt, valami idegen négylábú nagy állat csatangolt a határban. Futott, sörénye volt, hosszú szőrű farka!
Annak a Rátótnak a környékén még ritka volt a ló. A parasztok tehénnel szántottak s fuvaroztak. Még a lakodalomba is tehén vonta szekéren mentek.
De a bíró látott már lovat is, csikót is. Felkiáltott hát:
– Csikó! Csikó tojta!
Most már az öregek is fújták:
– Úgy van Ezt a csikó tojta. Mert mi más tojhatott volna nekünk ekkorát?
Ebben mindnyájan megegyeztek.
– Eddig szerencsésen eljutottunk – szólott a bíró –, még csak azt mondjátok meg, atyafiak, most mitévők legyünk?
– Kiköltetjük!
– Ki ám, de mivel? Nekünk nincsenek lovaink.
Mindenki törte a fejét. De hát csak a bírónak támadt jó gondolata.
– Tudják mit, atyafiak? Amondó vagyok, hogy ezt a drága szép tojást költsük ki magunk.

Ebben aztán megint megegyeztek.
Jó példának először a bíró ülte meg a tojást. Aztán sorra a többiek, amint kor szerint következtek. Ki–ki egy napig. Éppúgy, ahogy a kotlós tyúk a tojásokat.
Talán még ma is ülne valaki a tökön, ha a szomszéd faluban rebesgetni nem kezdték volna, hogy a rátóti kupaktanácsra rázápult a csikótojás! Merthogy csak nem kel ki! Erre aztán az elöljárók zúgolódni kezdtek, hogy ők bizony nem ülik tovább senki lova tojását.
A bíró nagyon elszomorodott. Szentül meg volt győződve, hogy a kiscsikó már mozog is a tojásban. Megrázta, megszagolta. Megszagoltatta az elöljárókkal is. De azok most már hitetlenek voltak. Az ő orruk szerint a tojásnak már szaga volt Záp!
Végtére is megállapodtak abban, hogy a záptojást kiviszik a határba egy hegyre, mert onnan épp a felé a falu felé gurítják, amelyik a rátóti tanács lebecsmérlésében leghangosabb volt.
Ennek a csodájára aztán egész Rátót kivonult. Mindenki látni akarta, hogy kapja meg a magáét az a rossz nyelvű falu. Előhozták a tojást. Bizony szaglott már messziről is. Mikor az orrukat már valamennyien befogták, a bíró levette a talicskáról, s gurítani kezdte a csikótojást. A tojás gurult, gurult, s a domb alján belegurult egy galagonyabokorba. Ott valami kőbe ütközött, s rapityára törött szét. A bokorból pedig ugyanakkor kiugrott egy piciny nyúl, erre aztán egész Rátót adta a hangot, ahogy kinek–kinek torkán kifért:
– A pici csikó! Ni, né! Fut a pici csikó! Utána, emberek!
A sok nép a nyúl után eredt. A dombon csak a bíró maradt. Látva, hogy hasztalan a rohanás, mert a rohanó kis jószágot senki sem éri utol, szomorúan így sóhajtott magában:
– Nem megmondtam; hogy a csikó már mozog? Miért is nem ültük türelemmel még egy–két nap azt az istenadta csikótojást?

V É G E 

Hogy tetszett? Mi tetszett? Hány lehetetlenséget olvastatok? Mi volt a legnagyobb butaság? Mikor fogtátok a fejeteket?






BÚVÁRKODÓ:A szakirodalom szerint ez egy falucsúfoló mese. Csak 4,5 százalékát teszi ki a magyar népmesekincsnek.

A legtöbb ilyen mese eddig eléggé nem ismert okból Rátóthoz (Veszprém m.) fűződik, ezért  rátótiádáknak is nevezzük ezeket.



Mesefeldolgozás            
A tréfás mesék jól megnevettetnek bennünket.
Szerplői folyton butaságot csinálnak:
  Elrontanak, vagy félreértenek mindent.
Jól látszik belőlük milyen nevetséges a butaság.

Címe, írója -
Szereplői -
Helyszíne -
Cselekménye -
Fajtája -
Mesés kifejezések -

Szókincsfejlesztés - hogy is volt? Ki találja meg a szövegben???
község, csősz, úritök, hitetlenek, faluháza,kupaktanács,derék, elöljárók,atyafiak, gyíksárkány, lúdvérc, csatangol,határ, fuvaroztak, kiköltetjük, kotlóstyúk,rebesgeti, rázápult, zúgolódik, záp, záptojás, lebecsmérlés, talicska, galagonyabokor,rapityára, istenadta, csikótojás

 Egy kis repeta Szabó Gyula mesemondó szájából:http://vision.vein.hu/~woodpaul/diploma/mesek/a_ratoti_csikotojas.html#hang



Hogy is volt? - Mondatalkotás, tartalom ...
atyafiak


lidérc,
lúdvérc

kotlós - kikölti a tojásokat


falu határa


hitetlen





fuvaros




SZÓMAGYRÁZAT:

csatangol -csalinkázik, ténfereg, kóborol, csavarog, mászkál. A lényeg, hogy meglehetősen céltalanul, hosszan és feleslegesen járkál valaki.

rebesgeti - mondogatja, titokban beszél róla

rázápul - ráromlik, megbüdösödik

lebecsmérlés - leszólás, kinevetés

rapityára - sok, kicsi, használhatatlan darabra apróz fel, tör össze mégpedig gyorsan, gondolkodás nélkül

istenadta - ő, akiről szó van

csikótojás - ami csak ebben a mesében létezik - egy lehetetlenség


Végezetül pedig nézzük meg mesefeldolgozásban is!






Viewing all 74 articles
Browse latest View live